about-shape
about
اطلاعات بیشتر درباره کرونا (2019-nCoV)

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟

در پایان ماه دسامبر مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که ویروس جدید و ناشناخته‌ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات‌الریه در شهر ووهان شده است. آن‌ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده‌ی ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه‌یابی به بیرون از شهر ووهان است.

دانشمندان فکر می‌کنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان‌ها را پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه‌ی غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش‌ها روی بیماری نشان می‌دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

about-shape
about
اطلاعات بیشتر درباره کرونا (2019-nCoV)

علائم بیماری کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

 • ab-thumb
  دستان خود را به طور مرتب بشویید

  به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

 • ab-thumb
  از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

  زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند

 • ab-thumb
  فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

  با کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

action-shape

سوالات متداول درباره کرونا

سوالاتی که در این شرایط، ذهن بسیاری از ما را مشغول کرده است. برای فاصله گرفتن از شایعات بهتر است به منابع دقیق تری مراجعه کنید و به هر پیامی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، اعتماد نکنید.

 • آیا واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا وجود دارد؟

  خیر. در حال حاضر هیچ واکسن و یا حتی دارویی برای درمان کرونا وجود ندارد اما پژوهش های جدی و فشرده ای در حال انجام است. بنابراین به شایعات در رابطه با کشف داروی درمان یا واکسن کرونا توجه نکنید و به اقدامات پیشگیرانه خود ادامه دهید. اکنون تنها کاری که می توانید انجام دهید احتیاط کردن و رعایت نکات بهداشتی است.

 • آیا همه افرادی که به ویروس آلوده می ‌شوند نیاز به بستری شدن دارند؟

  خیر، بسیاری از افرادی که به ویروس آلوده می شوند تنها نشانه های جزئی و زودگذری از این بیماری را نشان می دهند و اغلب به سرعت خوب می شوند. اما داستان برای میانسالان و افرادی که بیماری های دیگری مانند دیابت، سرطان یا ضعف سیستم ایمنی دارند، متفاوت است. ابتلا به ویروس کرونا برای این افراد بسیار خطرناک و کشنده است. برخی مشاهدات نشان می دهد که درمان کامل هنگام بروز علائم خفیف، حدود یک هفته زمان می برد.

 • دوره نهفتگی ویروس کرونا چقدر است؟

  این دوره در افراد مختلف یکسان نیست و عوامل گوناگونی بر آن اثر دارند. به نظر سازمان بهداشت جهانی، بروز نشانه های بیماری از زمان آلوده شدن به ویروس بین ۲ تا ۱۰ روز است.

 • آیا ماسک می تواند جلوی انتقال ویروس کرونا را بگیرد؟

  در رابطه با استفاده از ماسک و تاثیر آن بر جلوگیری از انتقال ویروس، شواهد اندکی وجود دارد. کارشناسان عقیده دارند رعایت بهداشت فردی از جمله شستن مرتب دست ها بسیار موثرتر از استفاده از ماسک است.

 • یک بار ابتلا به ویروس کرونا می تواند در آینده بدن را در برابر آن ایمن کند؟

  هنگامیکه کرونا درمان می شود، بدن ما متوجه چگونگی مقابله با آن می شود و در اگر مجددا به این ویروس مبتلا شود، ایمنی بیشتری خواهد داشت. اما این ایمنی دائمی نیست و به تدریج کاهش میابد. هنوز دانشمندان مطمئن نیستند که بدن پس از ابتلا به کرونا و درمان، چه مدت در برابر این ویروس ایمن خواهد بود.

 • دمای هوا و تغییرات فصلی بر انتقال ویروس کرونا چه تاثیری دارد؟

  تاثیر حرارت بر انتشار و انتقال ویروس از مواردی است که نمی توان درباره آن اظهارنظر قطعی کرد. هنوز نمی توان از تاثیر دمای هوا و تغییر فصل بر این ویروس با اطمینان سخن گفت. بنابراین بهتر است فعلا منتظر تغییر فصل شویم.

 • آیا ویروس کرونا در مقایسه با آنفلوانزا و سرماخوردگی، مسری تر است؟

  به طور متوسط هر فرد آلوده به ویروس کرونا می تواند دو تا سه نفر دیگر را بیمار کند. اما ویروس سرما‌خوردگی و آنفلو‌انزا به طور متوسط فقط می تواند به یک نفر دیگر منتقل شود. اما یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن سرعت انتقال بیماری است. از این لحاظ سرما‌خوردگی و آنفلو‌انزا سریع تر منتقل می شوند.

 • ویروس بر روی سطوح تا چه مدت فعال است؟

  دوام ویروس بر روی سطوح مختلف، متفاوت است. ویروس کرونا بر روی سطوح سخت ماندگاری بیشتری دارد. بیشترین زمان ماندگاری ویروس، بر روی فلز است. این زمان می تواند از ۴۸ ساعت تا حدود یک هفته متفاوت باشد. اما بر روی سطوح نرم مانند پارچه، زمان کوتاه تری زنده می ماند. بنابراین زیاد نگران لباس های خود نباشید. در صورتی که لباس را ۱ یا ۲ روز استفاده نکنید، ویروس آن از بین خواهد رفت.

 • آیا شنا در استخرهای عمومی خطرناک است؟

  کلر ماده ای پرکاربرد در استخرهای شنا است. کلر ماده‌ای شیمیایی است که ویروس‌ها را از بین می برد. به همین دلیل شنا کردن در استخری که آب آن دارای کلر باشد، خطری ندارد. اما موضوع اصلی این است که شما در استخر فقط در آب نیستید. احتمال انتقال ویروس در رختکن ها و فضای خارج از آب وجود دارد. اگر به سطوح آلوده مانند دستگیره ها، درها و دیوارها دست یزنید، امکان مبتلا شدن وجود دارد. از سوی دیگر در این اماکن احتمال انتقال ویروس از طریق عطسه و سرفه فرد ناقل، دور از انتظار نیست.

 • آیا ممکن است این ویروس به حیوان خانگی هم منتقل شود؟

  بر اساس پژوهش های منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، هنوز سند و مدرکی دال بر این که ویروس امکان انتقال از انسان به حیوان خانگی داشته باشد، وجود ندارد.

ادامه فرایند خرید
shop

دستکش یکبار مصرف رویان کد

10,000 9,500 تومان

مشاهده محصول
shop

ماسک کودک

20,000 20,000 تومان

مشاهده محصول
shop

فشار سنج دیجیتال گلامور م

900,000 850,000 تومان

مشاهده محصول
shop

اسپری ضدعفونی کننده ژالان

32,000 30,000 تومان

مشاهده محصول
shop

دماسنج دیجیتال بیورر مدل

350,000 300,000 تومان

مشاهده محصول